peníze

Vlastní zelenina v nejistých časech: Jak ji začít pěstovat a na čem rozhodně nešetřit?

Do „třech zmrzlých“ v polovině května, což je doporučený orientační termín výsadby většiny zeleniny do záhonu, zbývají ještě dobré dva měsíce. Právě takový náskok však získáte, když si počínaje březnem založíte na parapetu „školku“ z vhodných užitkových rostlin.

Doprovodným důvodem je, že planty v interiéru stihnou do přesunu ven zmocnět a budou méně náchylné podléhat teplotním výkyvům, chorobám a škůdcům. Na podobločnici, co bývá na slunci a zároveň nad topením, to svědčí zejména teplomilné zelenině: jsou to rajčata a paprika, ale i původem středomořské druhý jako lilek nebo cuketa. Vhodná doba pro výsev se odvíjí od vegetačního cyklu jednotlivých druhů. Vzhledem k jejich pomalejšímu režimu už můžete založit papriku a lilek, po nich salát, celer, pórek, kedluben, ale i petržel, kopr, bazalku, řeřichu. Polovina března patří rajčatům a všem typům zelí, v závěru třetího měsíce přicházejí na řadu cukety a okurky.

Role od toaleťáku i nanukové paličky

Nezbytností jsou speciální malé nádobky, které seženete v hobby marketu včetně pokojového mini pařeniště s připravenými rašelinovými „tablety“. Takový praktický set se dvěma tucty hnízdeček dostanete do deseti eur. Samozřejmě použít můžete i různé uchované obaly nejen od potravin. Zapojte fantazii a najděte sekundární uplatnění například pro jogurtové kelímky, role z toaletního papíru nebo kartony po vajíčkách. Podobně nápaditě lze vyřešit i označování, které je důležité, abyste si později nespletla sazeničky a nechtěně jim neutvořila nevyhovující podmínky. K tomuto účelu stačí sbírat paličky od nanuků a popsat je fixem.

Nešetřete na kvalitě substrátu, aby vaše rostlinky měly všechny potřebné živiny a celkově optimální prostředí. Při výsevu v principu platí, že menší semínka stačí jen opravdu jemně vtlačit pod povrch, větší o něco hlouběji. Výsledek opatrně oroste vodou a překryjte průhlednou fólií či víkem, případně sklem, aby vzniklo mikroklima. Uložte na vyhřáté místo, průběžně kontrolujte přiměřenou vlhkost.

Little girl looking at fresh vegetables in tray of a her mother. Mother and daughter with freshly harvested vegetables in their garden.

S pikírováním počkejte na pravé lístky

Když z klíčových prvolistů vykouknou první tzv. pravé lístky, což znamená schválení následné manipulace, s pomocí pikírovací paličky rozdělte planty do samostatných nádobek. Dopřejete jim tím dostatek prostoru pro tvorbu silného kořenového systému, ale i bujení nadzemní části. V žádném případě netahejte sazenici ze zeminy bez jejího předchozího uvolnění, hrozí přetržení. Přesazujte trochu hlouběji, než jste seli: substrát může sahat až po zmíněné prvolisty. Rostlinky „na půli cesty“ po tomto procesu osamostatňování zalijte a odložte na světlé a teplé místo, kde vyčkají, až jim záhony v exteriéru poskytnou vlídné zázemí.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat