peníze

Proč okurky na záhonu hořknou a nejtipy jak tomu zabránit

Všeobecné přínosy vyvýšených záhonů jsou zjevné – i proto stále stoupá jejich popularita. Tvoří do značné míry autonomní ekosystém a pomáhají regulovat důležité aspekty: typ, vlhkost a výživnost půdy. Kromě toho jsou významnou bariérou pro plevel, škůdce i nemoci. Navíc díky vyšší teplotě zeminy oproti okolnímu prostředí umožňují dřívější výsev či výsadbu a ještě šetří páteř.

Okurky potřebují nadstandardně mnoho živin a humusu, ale také dostatek kyslíku pro svůj oddenek. Vyžadují tedy vyloženě kyprý substrát a ten se rychleji prohřívá, což je – naštěstí – také plusový bod. Provzdušnění dosáhnete zapracováním písku. Ve vyvýšeném záhonu umístěte teplomilné okurky na jižní stranu, není-li vystavena přílišnému větru několik decimetrů nad terénem.

Úrodu zvýšíme předpěstováním plánt

Pravděpodobnost uspokojivé kvality i kvantity úrody zvýšíte vysazováním plánt předpěstovaných v chráněných podmínkách. Vhodnější je semena založit již v první polovině dubna do speciálních kontejnerů v interiéru, než je sít po „třech zmrzlých“ v polovině května přímo venku. Pokud přece zvolíte eventualitu výsevu v exteriéru, dbejte na teplotu minimálně 12 stupňů a na období vzcházení preventivně přikryjte zeminu netkanou textilií.

Během růstu jen tekuté hnojivo

Nezapomínejte na střídání plodin ve vyvýšených záhonech ve tříletých cyklech: plodové (i okurky), kořenové a nakonec keříčkové plus cibule s česnekem. Už na podzim obohaťte zeminu organickými látkami, čili čerstvým chlévským hnojem nebo vyzrálým kompostem. Během vegetačního období přihnojujte nízkými dávkami tekutých preparátů zředěných a celkově používaných ve striktním souladu s doporučeními výrobce.

Obklopte je rychlejší zeleninou

Pro šíření okurek poplazem nechte mezi jednotlivými rostlinami mezery alespoň 20 centimetrů. Při zakládání bez opor na vertikální růst vysaďte pouze jeden řádek a klidně jej obklopte rychleji postupující zeleninou (kedlubna, ředkvička, mrkev, salát, pažitka). Pokud onen řádek bude na kraji vyvýšeného záhonu, úponky mohou převiset.

Fruits and vegetables overhead assortment colorful background green, yellow to red

Ze studené vody hořknou

Půdu ve vyvýšeném záhonu udržujte soustavně vlhkou, pro samotné okurky určitě. Zohledňujte, že tato metoda pěstování vesměs chce intenzivnější zálivku – podle možnosti podmokem, ne na listy. Zredukujete tím riziko vzniku plísní. Pozor na podmáčení, které hrozí, jelikož podpovrchové vrstvy mají jiný stupeň zadržování vláhy než horní složky. Speciální rada zní: nepoužívejte vyloženě studenou vodu. Odstátou kropte ráno nebo večer, když jsou teplotní rozdíly menší. Okurky – salátovky i nakládačky – při ignorování těchto rad mají tendenci hořknout.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat