peníze

Stín bude brzy žádoucí, předjeďte nával v obchodě. Jak vybrat správný slunečník?

Jaro nás brzy začne lákat na vzduch nad rámec nezbytných pobudnutí venku. Ani se však nenadějeme a přijde období, kdy oceníme možnost utáhnout se před palivou do stínu. Letní teploty jsou při lenošení a posezení v zahradě nebo na terase či balkoně určitě snesitelnější pod slunečníkem, kvitovat to bude i vaše pokožka.

Slunečník umocňuje atmosféru a působí stylově. Dobrou zprávou je, že vyhovující stínění dnes již seženete pro všechny typy využití. Klasikou v tomto segmentu je středový slunečník zvaný deštníkový. Stínicí plocha však může být také obdélníková či čtvercová. Středový slunečník obrazně i doslova zapadá do stolů s centrálním otvorem. V takovém případě ocelový či hliníkový stožár, eventuálně dřevěný, i při objemném stojanu nepředstavuje ergonomickou překážku, pokud za takovou nepovažujete mírně zredukovaný výhled při rozhovoru. Při umístění na volno však hrozí riziko nárazu či zakopnutí.

Semafor ukazuje zelenou

Propracovanější modely v odpovědi na to poskytují možnost naklápění stínítka, čímž se do jisté míry přibližují k principu tvz. semaforových slunečníků. Nejdůležitějším atributem bočních „semaforových“ slunečníků je konstrukce umožňující odsunutí podstavce i stožáru mimo zastiňovanou plochu a epicentra dění. Velice praktické to je na terase, kde zbývá více místa pro mobiliář a jeho komfortní používání.

UV faktor se netýká jen krémů

Nejvyhledávanějšími bonusovými vlastnostmi a funkcemi semaforových slunečníků (v mnohém však i středových) jsou flexibilní stínění při snadné manipulaci včetně Push-Up systému, 360-stupňového otáčení kolem osy a naklápění klikou, spolehlivost kotvícího soklu, vodotěsnost stínítka, jeho odolnost proti stínítku. Protection Factor do 24 znamená střední ochranu, 25 – 49 vysokou a 50+ mimořádnou) ve spojení se stálostí barev, impregnovaný polyesterový potah a snadné ošetřování skvrn podpořené odnímatelností clony, respektive její vyměnitelností za novou.

Yellow beach umbrella and deck chairs on the beach on a clear day on South beach, Miami

Balkon je specifický

Jakousi podmnožinu tvoří balkonové slunečníky, které jsou tvarově koncipovány právě pro uplatnění ve stísněnějších prostorách: například půlkruhové pro přisazení stranou ke zdi. Vstříc specifickému stanovišti může jít clona s vypouklejším profilem a přídavnými svislými „záclonkami“ na okrajích. Plnohodnotnou alternativou je nástěnný slunečník fixovaný svorkou ke zdi. Ještě méně prostoru vyžadují stínící plachty, které snoubí benefity pergol a markýz. Upevňují se na okolní stavební prvky prostřednictvím napínacích lanek s kovovými očky nebo přes teleskopické tyče do země. V exteriéru skvěle poslouží například k zastínění menšího bazénu nebo zahradního jezírka. Díky možnému natažení pod ostrým vertikálním úhlem se hodí také k vytvoření soukromí.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat