peníze

Máte starší rodinný dům? Požádejte o příspěvek na rekonstrukci. Kolik peněz dostanete?

Už toto léto budou moci majitelé starších rodinných domů požádat o finanční příspěvek na rekonstrukci. Základní podmínkou nového programu Zelená obnova je snížení spotřeby energií alespoň o 30 %.

Podmínku nejsnáze splníte, pokud zateplíte stěny a střechu. Tehdy vám stát uhradí většinu nákladů až do výše 14 tisíc eur. Pokud navíc zateplíte i strop nad suterénem i podlahu nevytápěného podkroví a přidáte výměnu oken a dveří, můžete při energetické úspoře nad 60 % získat příspěvek až 19 tisíc eur. Důkladným zateplením rodinného domu ušetříte více než polovinu peněz, které jste dosud za energie platili.

Investice na roky dopředu

Zateplení je nejlevnější způsob, jak výrazně snížit spotřebu elektřiny či plynu na vytápění. „Izolační materiál a samotné zateplovací práce stojí majitele rodinného domu poměrně nízkou částku v porovnání s jinými investicemi při obnově, ale přinášejí nejlepší výsledky při úspoře nákladů na topení během několika desítek let. Před časem zateplovali majitelé naší izolací patrový rodinný dům u Zvolenu z děrované cihly s pultovou střechou, se 160 m2 obytné topné plochy. Ještě před zateplením vyměnili i okna. Při srovnání se stejným domem v sousedství měli roční úsporu na energiích 1 280 eur. Za značnou část z nich ,může‘ zateplení, \“říká Vladimír Balent na pasivní domy ze společnosti Isover.

House Energy Audit. Efficient Consumption Invoice And Economy

Zatímco nezateplený dům měl se starými okny a střechou s tenkou izolací v energetické třídě C náklady na vytápění a teplou vodu 2 100 eur ročně, zateplený se dostal do třídy A1 s ročními náklady 816 eur. Tento rozdíl bude při dalším zdražování elektřiny a plynu každý rok růst.

„Zateplením domu dle doporučení technické normy ušetříte výrazně více než jen 30 % primární energie, což je základní podmínka pro příspěvek z programu Zelená obnova. Přidáte-li k zateplení i výměnu starých oken za kvalitní s trojsklem a nízkým parametrem U, můžete uspořit až 70 % nákladů na energie a získat nejvyšší možný příspěvek,“ vysvětluje Alexander Prizemin z projektu www.vsetkoozatepleni.sk.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat