peníze

Které potraviny prodlužují život?

Rostlinná jídla plus velká dávka bílkovin. I tuto kombinaci potravin a živin považují odborníci za elixír mládí. V nových výzkumech se snaží dokázat, které z nich zpomalují proces stárnutí.

Olivový olej je skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin a mono-nenasycených mastných kyselin.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v zemích Evropské unie loni tvořili lidé nad 65 let až pětinu populace. V roce 2040 bude na světě v této věkové kategorii neuvěřitelných 1,3 miliardy lidí ao deset let později jen v rámci EU překročí pětašedesát let 130 milionů lidí.

Přirozené stárnutí populace klade vyšší nároky nejen na zdravotnický systém, ale také na lepší kvalitu stravování a celkového životního stylu. Průměrnou délku života zkracují onemocnění, mezi něž patří rakovina a celkový fyzický i duševní úpadek.

Bez zdravé stravy to nejde

Podle Dr. Hermanna Stuppnera z Fakulty chemie a farmacie v Univerzitě v Innsbrucku klíčem k dosažení vyššího věku je jednoznačně úprava jídelníčku. „Změny ve výživě a životním stylu jsou nejefektivnější způsoby, jak podpořit zdravé stárnutí v celé populaci,“ vysvětluje pro medicalxpress.com důležitost změny stravovacích návyků.

Na univerzitě vyvinul speciální projekt, ve kterém se inspiroval středomořskou stravou, ale i jinými stravovacími návyky z celého světa. V rámci výzkumu se snažil pochopit, které rostliny pomáhají zpomalovat stárnutí.

Máte nedostatek tekutin? Které potraviny pomohou?
Olivový olej je top

Jak vysvětluje, oblast Středozemního moře, zejména Kréta, se dlouhodobě pojí s nízkou mírou ischemické choroby srdeční, rakovinou tlustého střeva i prsu. Někteří odborníci připisují tento fenomén vysoké spotřebě olivového oleje, který nabízí lidskému tělu kvalitní rostlinné tuky.

Olivový olej je skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin a mono-nenasycených mastných kyselin. První kategorie tuků pomáhá srdci, cévám a mozku. U starších lidí zlepšuje také duševní stav. Podobné účinky na zdraví má také druhá kategorie rostlinných tuků a navíc snižují hladinu cholesterolu, podporují hubnutí a zlepšují celkovou vitalitu.

Vědci prozrazují tajemství dlouhověkosti
Toto je tedy elixír mládí?

Dr. Stuppner zdůrazňuje, že zdrojem mládí není jen olivový olej. Výrazný vliv na celkové zdraví organismu mají také bílkoviny. Proteiny patří vedle tuků a sacharidů ke klíčovým makroživinám. Potřebujeme je pro regeneraci těla, správné trávení a posílení svalů. Bílkoviny můžeme získat z rostlinných a živočišných zdrojů, přičemž je třeba říci, že se skládají z takzvaných aminokyselin.

Young smiling caucasian woman hold eco shopping bag with fresh vegetables and baguette in modern kitchen.

Rostliny však nedokážou pokrýt potřebu všech esenciálních aminokyselin. Maso, mléko a mléčné výrobky dokážou zajistit všechny základní aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže vyrobit. Rostlinné bílkoviny najdeme v ořechách, semenech rostlin, sóji a luštěninách.

Má smysl užívat spoustu vitamínu D?
Olivový olej a bílkoviny? Skvělá dvojice

Podle vědeckých výzkumů mohou lidé ve vyšším věku potřebovat více proteinů než jejich mladší protějšky. Nedostatečná konzumace bílkovin může způsobovat horší mobilitu včetně rizika úrazů z pádů. Jíst dostatečné množství bílkovin každý den nemusí být vůbec jednoduché, protože ne příliš zdravé pamlsky obsahují zejména spoustu tuku a cukru. Příkladem jsou bramborové lupínky, bramborové hranolky, smažená jídla a zákusky.

Denní dávka bílkovin se pohybuje na úrovni 1 gramu na 1 kg tělesné hmotnosti. Jedná se o minimální potřebu proteinů. To znamená, že dospělý člověk, který má 70 kg, by měl přijmout asi 70 g proteinů každý den. Přestože se může zdát, že tuto potřebu pokryjeme snědením velkého kusu masa najednou, není to pravda. Lidské tělo dokáže zpracovat přibližně 30 g bílkovin v jednom jídle. Proteiny je proto třeba podle vědců konzumovat ve třech porcích jídlech během dne. Vědci dodávají, že správná výživa hraje klíčovou roli v prevenci nemocí. Přiměřená konzumace bílkovin se podle autorů projektu pojí s účinným předcházením invalidity.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat