Bolesti rukou, nohou nebo kloubů znepříjemňují život a omezují naše aktivity. Někdy však mohou signalizovat i jiný zdravotní problém. Jak si s bolestí poradit? Kdy je čas navštívit lékaře?
Při akutně vzniklé bolesti identifikujeme příčinu a tomu přizpůsobujeme vhodnou léčbu.
„Nejčastěji zvyknou způsobovat klinickou symptomatologii, tedy bolest, nejvíce namáhané části pohybového aparátu. Konkrétně jsou to váhonosné klouby a páteř. Bolí při větší námaze a přetížení, jsou-li postiženy opotřebováním (artrózou), eventuální klouby po operaci nebo po úrazu,“ vysvětluje ortoped MUDr. Josef Vojtaššák, PhD. Bolesti se často objevují hlavně proto, že nemáme správné pohybové návyky. Řeč je dokonce o základních pohybech, které vykonáváme po celý život každý den. Neumíme správně chodit, správně sedět, správně zvedat těžší břemena. Většina z nás má nesprávné držení těla. Pohodlně si sedíme se spuštěnými rameny a pro tašku s nákupem se sehneme, aniž bychom pokrčili kolena. A problémy s bolestí jsou na světě.
„Akutní bolesti nebo znovuobjevení se těch chronických, například páteře, vzniká při špatných pohybových vzorcích, při práci v předklonu, při zvedání břemen, ale také při opakovaném chronickém přetěžování,“ pokračuje ortoped. „Pozornost je třeba věnovat varovným znakům přetěžování pohybového aparátu ve formě začínající bolesti, ale i prevenci.“
Jak se tedy můžeme vyhnout bolesti těla, zejména, je-li již nějaký ten rok namáháno a opotřebováno? Vždyť hýbat se musíme denně. Jak tělo šetřit? „Jestliže jsou klouby nebo páteř postiženy chronickým onemocněním, doporučuji používat ortézy, například na koleno nebo zápěstí. Pomáhá také bederní pás a vhodné podložky ke zmírnění tlaku,“ radí ortoped MUDr. Josef Vojtaššák.
Kromě akutní bolesti způsobené úrazem nebo přetížením mohou bolesti končetin signalizovat i jiné onemocnění:
Revmaotidní artritidu – autoimunitní onemocnění postihující klouby
Osteroartrózu – nemoc kloubů způsobená opotřebením
Ischemickou chorobu končetin – nedostatečné zásobení cév krví v nohou, méně často v rukou
Periferní neuropatii – onemocnění nervů, projevuje se například brněním v končetinách a poruchami citlivosti na dotek
Každé bolesti bychom měli věnovat potřebnou pozornost. I když práh bolesti máme každý jinde, není správné ignorovat ani tu nejmenší. Ta totiž může později způsobit vážné problémy. „Základem je přerušení fyzické aktivity a klidový režim, tedy znehybnění bolestivé lokality. Vhodná je i aplikace protizánětlivé léčby. Ta má většinou také kombinovaný analgetický účinek, například molekula aceklofenak,“ doporučuje odborník. Krémem k tišení bolesti a zánětu můžete masírovat bolavé místo a zároveň nezatěžujete trávicí soustavu léky.